Zayıflamaya çalışıyorsanız bu yanlışlardan kurtulun!

Yiyecekleri iyi yada fena olarak kategorize etmek Kilo vermek için herhangi bir besinden vazgeçmeniz gerekmez şundan dolayı tek bir yiyecek kilo alımına niçin olmadığı benzer biçimde gene tek bir yiyecek de zayıflamaya niçin olmaz. Mühim olan sizin alışkanlıklarınız ve devamlı olarak ne kadar kalori tükettiğinizdir. Süratli bir çözüm aramak Bir sürü moda rejim var ve bunların hiçbiri uzun solukta işe yaramıyor. Bu yüzden kısa süreli hevesleri geçin ve yerine güvenli ve sıhhatli bir halde zayıflamaya odaklanın. Tartıya fazlaca fazla odaklanmak Terazideki sayının bir tek yağınızın ağırlığının değil, bununla beraber kaslarınızın, kemiklerinizin, sıvınızın, dokularınızın vs. vücudunuzdaki her şeyin-toplamı bulunduğunu ihmal etmeyin
Tartıdaki sonuçlardan ziyade, uzun solukta bu işi sürdürmenize destek olacak davranışlara odaklanın. Kalori saymak Uygulamaları yalnızca kalorileri seyretmek için kullanmak, büyük olasılıkla yalnızca kalorilere dayalı kararlar almanıza ve bir tüm olarak yeme düzenini kaçırmanıza niçin olabilir. Bir kalori seyretme uygulamasına güvenmek, açlık yada tokluk ipuçlarını görmezden gelmenize yol açabilir. Açlığa ve tokluğa uyum sağlamak, bir sonraki gün daha çok yada daha azca yiyecek yiyeceğiniz ve uygulamanın size ulaşmanızı söylediği sayıya nadiren ulaşacağınız anlamına gelir. Ihmal etmeyin, bedenlerimiz bilgisayar değildir ve aktivite düzeyi, stres, uyku ve daha fazlası benzer biçimde çeşitli faktörlere bağlı olarak açlığımız yada tokluğumuz dalgalanacaktır. Her 2-3 saatte bir yiyecek yiyecek 2-3 saatte bir yiyecek yiyecek, devamlı yiyecek hakkında düşünmenize niçin olur ve kendinizi hakkaten doygunluk etmeyen ufak öğünler yediğiniz süre, günün ilerleyen saatlerinde fazla yiyecek yeme ihtimaliniz fazlaca daha fazladır. Yemekler sizi minimum 4 saat tok tutmalıdır. Uykudan fedakarlık etmek Vücudunuz uyurken leptin ve ghrelin (tokluk ve açlık hormonlarınız) üretir, bu yüzden yeterince almazsanız ertesi gün daha acıkmış olmuş olursunuz. Uyku yoksunluğu ek olarak vücutta strese niçin olur ve iltihaplanmaya niçin olabilir. Yalnız kardiyo yapmak Koşma ve bisiklet benzer biçimde kardiyo egzersizleri karnı acıktırır ve aç olduğunuzda zayıflamanız zor olsa gerek, bilinçaltında egzersiz yaparken daha çok yiyebileceğinizi hissedersiniz. Kardiyoyu ruh halini iyileştirici etkisinde bırakır, kalp sağlığını desteklemek ve zayıflama çabalarını desteklemek için evet kullanın sadece yanına kuvvet antremanları da ilave edin. Kardiyodan değişik olarak, kuvvet antrenmanı yaptığınızda, egzersizi bitirdikten fazlaca sonrasında kalori yakmaya devam edersiniz, bu sayede ince ve fit görünümü elde edebilirsiniz. Ne kadar yağsız kasınız var ise, metabolizmanız o denli hızlıdır şundan dolayı dinlenirken bile yağsız vücut hacmi aktiftir, kalori yakar. Haftada birkaç gün 30 dakika yürüyün, haftada 1-2 gün yüksek yoğunluklu kardiyo yapın ve haftada 3-4 gün kuvvet antrenmanı yapın. Karbonhidratları kesmek Karbonhidratlar vücudun tercih edilen enerji deposudur.
Mesele karbonhidratların kendileri değil, onlardan fazlaca fazla yemenizdir. Vücudunuz enerji için ihtiyacı olanı kullandıktan sonrasında geri kalanını yağ olarak depolar. Şeker, yağ ve gıda öğesi içermeyenleri değil, lif zengini doğru karbonhidratları seçin. Beslenme temellerini dikkatsizlik etmek Hepimiz kilo verebilir, sadece uzun solukta kilo vermeyenler, değişimleri sonsuza kadar sürdürmeyenlerdir. Doğrusu yaptığınız şeye sonsuza kadar bağlı kalamazsanız, neticeleri sonsuza kadar göremezsiniz. Temel mevzulara odaklanın: meyve ve sebzelerden, yağsız proteinlerden, tam tahıllardan, bakliyatlardan ve bolca sudan elde edilmiş bolca renkli dengeli tabaklar. Bu temel bilgilerin size rehberlik etmesine izin verin (doğal olarak ki egzersiz yaparken ve kilo vermek için birazcık kalori açığındayken), sadece daha fazlaca yemeğin kalitesine ve davranış değişikliğinize odaklanın. Kendi kendine fena tavsiye vermek ‘Bunu bir tek ölçülü olarak yiyorum.’, ‘Şımartıcı/sağlıksız yiyecekler sınırların dışındadır’ benzer biçimde kendinize çabalarınızı sabote eden şeyler söylüyor olabilirsiniz.
Bu zihniyet, asla yiyemeyeceğinizi söylediğiniz öğeye aşırı takıntılı olma eğiliminde olduğunuz için çoğu zaman geri teper ve bu da aşırı yemeye yol açabilir. ‘Bunu asla yemem’ demek yerine, ‘Bunu yiyebilirim, bir tek bugün yememeyi seçiyorum’ demeyi deneyin. Bu konuşma biçimi, planınızdaki tüm yiyeceklere yer açar ve bununla beraber hedefinize yaklaşırken size ölçülü seçme gücü verir.

Son Dakika Haberler