Yunan gazetesi yazdı… NATO Ege’de Türk tezlerine hak vermiş

27.06.2022 08:21 Haber Deposu: Yorgo KIRBAKİ/ATİNA Yunan Gazetesi, adaların silahsızlandırılması mevzusunda Yunanistan’ın NATO’daki “sicilinin {hiç de} iyi olmadığını” belirtti. Söz mevzusu belgeler, NATO Genel Sekreteri Hastings İsmay’in 7 Şubat 1957’de NATO’daki sürekli temsilcilere gönderilmiş olduğu mektup, Genel Yazman Joseph Luns’un 8 Mayıs 1980’de devrin Avrupa Bağlaşık Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) Bernard Rogers’a gönderilmiş olduğu mektup ve Avrupa Bağlaşık Kuvvetleri Komutanı James Jones’un, 15 Ağustos 2006’da, Avrupa Bağlaşık Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’na (SHAPE) “Ege Adaları için SHAPE’in izleyeceği siyaset” ile ilgili talimatlardan oluşuyor.
İLERYÖZ ADASI
İsmay mektubu: “Leros (Türkçesi İleryöz) adası altyapı emekleri” başlıklı mektupta 1953 senesinde Leros adasında başlamış olan yakıt, cephane ve telekomünikasyon ile ilgili altyapı tesisleri için kabul edilen 482 bin Sterlin tutarındaki programın, bu adanın 1947 Paris Antlaşması’nda silahsızlandırılmış olması öngörüldüğünden olası problemler yaratabileceği vurgulandı. To Vima, İsmay mektubunu, Türkiye’nin adaların silahsızlandırılması ile ilgili NATO’daki ilk başarısı bulunduğunu ima etti.
Luns mektubu: Genel Yazman Luns’un SACEUR Komutanı Rogers’a gönderilmiş olduğu mektup, Limni adasındaki askeri altyapı emekleri ile ilgili. Mektupta “NATO’nun gereksinimleri ile beraber ittifak üyesi ülkeler içinde antlaşmalar (1923 Lozan Antlaşması kastediliyor) ile ilgili hukuki meselelerden kaçınılması gerek. Limni adası da bu şekilde bir olay” denildi. To Vima, Yunan hükümetinin o dönemde NATO nezdindeki girişimlerinin hiçbir netice vermediğini yazdı.
Jones talimatı: SACEUR komutanının emirinde şunlar belirtiliyor: “Silahlandırılmaları antlaşmalarla sınırlanan Ege adaları, NATO’nun sulh döneminde askeri tatbikatlarında yada başka faaliyetlerde kullanılmayacak. Limni adasındaki altyapı tesisleri NATO tarafınca finans edilmeyecek. Limni adası ve buradaki askeri güçler NATO tatbikatlarına dahil edilmeyecek.”
 

Son Dakika Haberler