YKS tercih süreci bugün sonlanmış oluyor! Son dakikacı adaylara son tavsiyeler

Listeleri sisteme girme işlemini değişik nedenlerden dolayı son güne bırakmış olabilirsiniz sadece son ana bırakmamaya dikkat edin. Son gün yoğunluğu sistemin aksamasına niçin olabilir en kısa sürede tercihlerinizi sisteme gönderin.
Son gün paniği yaşayabilirsiniz. Tercihlerle ilgili kati kararlarınızı verdiyseniz dışarıdan gelen müdahaleleri dinlemeyin. Bu zamanda her kafadan bir ses çıkabilir. Güvenli olduğunuzu listeyi koyun.
Tercih listenizde istemediğiniz bir bölüm, Üniversite ya da kent var ise ne olursa olsun onu çıkartın. Tercih hatası denilen bu durum adayların seneler sonrasında pişman olmasına niçin olabiliyor. Şu sebeple uzun seneler sevmediğiniz bir işte çalışmaya katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Tercih sırasının mühim bulunduğunu ihmal etmeyin. Bu yüzden tercih sırasını yine deneyin. Bir bölümün hem İngilizce hem Türkçe’sini tercih edebiliyorsanız ne olursa olsun İngilizce olanı önceliklendirin.
Sıralamanızdan açık ara değişik olan minimum 6 tercih yazın. Örneğin sıralamanız 130 bin ise 140-155-160-180 benzer biçimde değişik sıralamalardan tercih yapın. 130 bin sıralamanız var ise tüm tercihleri 20 bin, 50 bin, 80 bin benzer biçimde daha düşük sıralamalardan yapmış olup, tek birini 180 binden yapmış olursanız açıkta kalabilirsiniz.
Eğer bilgisayar mühendisliği ya da hukuk benzer biçimde sıralama gerektiren yerlerde tercih yapıyorsanız, bu senenin koşulları doğrultusunda sıralamanızın altından da tercihler yapmanız sürpriz yaşama riskini azaltır.
Burs olanaklarını dikkatli inceleyin. Benzer üniversiteler içinden burslu olana öncelik verin. Okula ödeyeceğiniz parayı da geleceğiniz için yatırım olarak değerlendirin.
Okuyacağınız şehrin talebe dostu ve sosyo-kültürel olarak size uygun olmasına dikkat edin. Mesela İstanbul benzer biçimde büyük bir şehirde yaşayan bir genç, azca sözü geçen bir Anadolu kentine gittiğinde değişik sosyo-kültürel yapıya ne kadar uyum sağlayabileceğini de iyi düşünmelidir.

Son Dakika Haberler