Uzmanı uyardı: “Bu fıtık organların çürümesine yol açabiliyor”

28.06.2022 16:34 Haber Deposu: İHA Koç, KOAH ya da astımı olan kronik öksürüğü olanlarda, kasık fıtığının görülmesinin yüksek bulunduğunu belirterek, “Çoğu zaman kasıkta şişlik, ağrı, yanma yada yırtılma hissi şeklinde kendini gösterir. Bazı fıtıklar şişlik ve ağrı olmaksızın tesadüfen tespit edilebilir sadece çoğunlukla şişlik öksürme, ıkınma yada ağır kaldırma benzer biçimde karın içi basıncı artıran durumlarda daha belirgin hale gelir. Şişlik çoğu zaman ayakta dururken belirginleşir, yatınca uzanınca hafifler yada kaybolur” şeklinde konuştu.
“Ağır işlerde çalışanlarda fazlaca sık görülür”
Op. Dr. Koç, kasık fıtığının erkeklerde hanımefendilere bakılırsa 7 kat daha sık görüldüğünü ifade ederek, “Görülme sıklığı yaşla artar. Ağır işlerde çalışanlarda, uzun soluklu kabızlığı olanlarda, KOAH ya da astımı olan kronik öksürüğü olanlarda, kasık fıtığı daha fazlaca görülür Ek olarak bağ dokusu bozukluğu olanlarda, şişmanlarda ve kalp yetmezliği yada karaciğer yetmezliğine bağlı karın içinde sıvı toplanması olan hastalarda görülme sıklığı artar. Kasık fıtığı tanısını koymak için bir çok vakit bir tek elle muayene yeterlidir. Çoğu zaman başka bir tahlil ya da görüntüleme yöntemine gerek duyulmaz. Kasıkta şişlik olmadan bir tek ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda Belirgin bir muayene bulgusu vermeyen ufak bir fıtığı saptamak yada kasıkta oluşabilecek öteki hastalıklara ilişik emareleri ayırt etmek için ultrason tercih edilecek görüntüleme yöntemidir” dedi. “Bağırsakta çürümeye yol açabilir”
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Koç, Kasık fıtığının önemsenmesini ve yakınma halinde hastaneye başvurulması icap ettiğini belirterek, “ Kasık fıtığının tedavi şekli ameliyattır. Kasık fıtığının uzun süre tedavisiz bırakılması vakit geçtikçe onarılması ihtiyaç duyulan alan büyümesine, kasıkta oluşacak şişliğin günlük yaşamı etkilemesine sebep olur Zaman içinde artan şişlik ameliyatı da nispeten zorlaşacaktır. Şişlik içinde karın içi yağ dokuları ince barsak bağırsak yâda kalınbağırsak olabilir. Bu şişlik ve içindeki yapılar bir çok vakit kendiliğinden karın içine dönebileceği benzer biçimde kimi zaman de fıtığın oluşturduğu tünelin en dar yerinde sıkışıp kalabilir (inkarserasyon). Sıkışan bu yapıların kan damarlarının da sıkışması ve boğulması (strangulasyon) görülebilir Fıtıkta boğulma bağırsakta çürümeye yol açabilir. Bu durumda ağrının fazlaca şiddetlenmesine bulantı-kusma, gaz ve büyük abdest yayamama, ateş, kasıkta morarma benzer biçimde emareler görülebilir. Bu yaşamı tehdit eden bir durumdur ve acil ameliyat gerektirir” şeklinde beyan etti.
“Ameliyat sonrası yedi gün kadar iş ortamından uzak kalınmalı”
Koç, Kasık fıtığı ameliyatı kasık bölgesinde bozulmuş olan karın duvarı yapısının onarılması bulunduğunu belirterek, “Halen en yaygın olarak uygulanan ameliyat yöntemi; açık, yamalı, gerilimsiz (Lichtenstein) fıtık ameliyatıdır. Son yıllarda daha fazlaca tercih edilen ve uygulanma oranı giderek artan ameliyat tekniği ise kapalı (laparoskopik) fıtık ameliyatıdır. Her iki teknikte de karın duvarı katmanları arasına örgü tarzında suni prolen yama yerleştirilir. Açık teknikte kasık bölgesinde fıtık alanı üstünden meydana getirilen kesiyle yaklaşılarak karın duvarının nispeten dış katmanları arasına yama konur. Kapalı teknikte ise karın içine sokulan cerrahi aletlerle duvara içerden yaklaşılarak daha iç katmanlar arasına yama konur. Etkinlik yönünden karşılaştırıldığında Açık-Laproskopik teknikler içinde fazlaca büyük farklar yoktur. Her iki yöntemin de kendilerine bakılırsa bazı avantajları vardır.
Açık fıtık ameliyatı belden aşağı uyuşturma (spinal anestezi) ile yapılabilir. Operasyon süresi daha kısa ve işlem maliyeti daha düşüktür. Kapalı (laparoskopik) ameliyat ise büyük cilt kesisi gerektirmez. Yara iyileşmesi daha acele, ağrı daha hafifçe, enfeksiyon risk daha düşüktür. Gündelik fizyolojik aktivitelere ve işe dönüş fazlaca daha hızlıdır. Açık yöntemde 6-7 santimetrelik cilt kesisi yapılırken kapalı yöntemde 5-10 milimetrelik 3 tane cilt kesisi yeterlidir. Laparoskopide ameliyat genel anestezi (toptan uyutma) gerektirir. Her iki fıtık ameliyatı tekniği de onarımın sağlamlığı açısından neticeleri aynıdır. Ameliyat sonrası yedi gün kadar iş ortamından uzak kalınması ve istirahat edilmesi önerilir. Olağan gündelik fizik aktiviteleri hayata geçirmeye engel yoktur. İki hafta kadar kasığı germeyi gerektiren işlerden uzak durulması uygun olur. Bir ay süreyle 8-10 kilodan fazla ağırlık kaldırmak, ağır fizik egzersizler, tenis, futbol vb. ağır sporlar sakıncalıdır. Kısa mesafe yürüyüşler yapılabilir. En azından ilk aylarda öksürükle giden hastalıklardan sakınılmalı ve kabız kalmamaya itina gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler