Tüp bebek tedavisi gören yada düşünenler bunlara dikkat

28.06.2022 12:26 Haber Deposu: İHA Prof. Dr. Bülent Duran, erkekler için temel testin sperm tahlili kısaca spermiyogram bulunduğunu ifade ederek, “Spermiyogram testiyle erkekte herhangi bir mesele var mı diye bakıyoruz. Arkasından hanım hastanın rahim filmi çekilerek tüplerinin açıklık durumu denetim ediliyor. Peş peşe hormon testleri ile hormonların durumunu ortaya çıkarıyoruz. Bu temel testlerin peşinden tedavi aşamasına geçiyoruz” dedi. Hastaların spermiyogram testi, rahim filmi ve hormon testi sonucu normalse ve hanımda tertipli yumurtlama var ise ilk olarak rahat ilaçlarla yumurtlama tedavisi yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Bülent Duran, “Eğer spermiyogram testiniz, tüplerinizin durumu ve hormonlarınız normalse, yumurtlamanız da tertipli oluyorsa ilk olarak rahat ilaçlarla yumurtlama tedavisi veriyoruz. Bir yada iki kez bu tedaviye yanıt vermeyen hastalarımızda ise aşılama tedavisine geçiyoruz. Gene bir yada iki kez aşılama yaptıktan sonrasında, çiftler hala çocuk sahibi olmamışsa o süre tüp bebek uygulamasına geçiyoruz” diye konuştu.
Prof. Dr. Bülent Duran, tüp bebek uygulaması esnasında hanım hastanın adetinin ilk başlangıcında kendilerine gitmek durumunda bulunduğunu belirterek, “Bu aşamada gene yumurtlama tedavisi yapıyoruz. Aşılama tedavisinde ve düzgüsel yumurta geliştirme tedavisinde olduğu benzer biçimde ilaçlar kullanıyoruz. Yalnız tüp bebek tedavisinde kullandığımız ilaçların dozları aşılamaya gore oldukca daha yüksektir. Bu yüksek dozdaki ilaçlarla oldukca sayıda yumurta gelişmesini amaçlıyoruz. Hedef en ideal sayı olan 8 -10 civarında yumurta geliştirmektir. Yumurtalarımız 16 – 18 milimetre çapına eriştiğinde bu yumurtaları çatlatıyoruz. Çatlatma iğnesini verdikten 36 saat sonrasında ise yumurtaları topluyoruz. Yumurta toplama işlemi ameliyathanede ve anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Toplama işlemini yaparken ultrason eşliğinde OPU dediğimiz iğneleri kullanarak hastanın yumurtalarını oldukca kısa sürede alıyoruz. Arkasından embriyoloğumuz yumurtaları değerlendiriyor ve onları 4 – 6 saat beklettikten sonrasında mikro enjeksiyon yöntemi kullanarak, erkekten alınan spermle birleştiriyor. 24 saat sonrasında bölünme olup olmadığına bakıyoruz. Bölünen yumurtaları 3. ve 5. gün takip ediyoruz. Bu günlerde hastaya gene ameliyathanemizde aktarma yapıyoruz. Gayemiz tek embriyo transferi yapmak sadece hastanın yaşı 36 – 38’in üzerindeyse ve daha öncesinden başarısız denemeleri var ise o süre birden fazla embriyo transferi de mümkün olabiliyor. Transferden sonrasında hastalarımızı Üremeye Destek Tedavi Merkezimizin yatan hasta kısmına alıyoruz. 6 saat kadar takibini yapıyoruz. Hastalarımıza daha başarı göstermiş bir uygulama yapabilmek adına ‘intralipid tedavisi’ dediğimiz tedavileri de veriyoruz” şeklinde konuştu.
Üremeye Destek Tedavi Merkezinde ‘çip’ sistemi kullandıklarını vurgulayan Prof. Dr. Bülent Duran, “Böylece hastalar içinde asla bir yanılgı yada kargaşalık olma ihtimali kalmıyor. Her hastanın kendine ilişik hususi barkodları var. Bu barkod ve çip sistemiyle hastanın tanısı kati olarak yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler