Tayvan krizi büyüyor! Harp uçaklarıyla beden gösterisi

Euronews’in haberine nazaran; Tayvan Müdafa Bakanlığının resmi Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada, 6 “J-11”, 5 “J-16”, 16 “SU-30” harp uçağının hava müdafa sahasının güneybatısı ile Tayvan Boğazı’nın ortasındaki kısmına girmiş olduğu açıklandı.
Açıklamada, uçakların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava müdafa roket sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.
Uçuşların, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, tartışmalı ziyaretinin yapıldığı güne denk gelmesi dikkati çekti.
Bakanlık, dün de 21 Çin harp uçağının ADIZ’a girdiğini bildirmişti.
Internasyonal hukukta tanımı bulunmayan ve herhangi bir internasyonal otorite tarafınca denetlenmeyen ADIZ, genel anlamda ülkelerce tek taraflı duyuru ediliyor. Tanımlama sahası, ihlal niyeti olmayan sivil uçakları kapsamına almıyor sadece bölgeye giren askeri uçaklar, potansiyel tehdit değerlendirilerek uyarılıyor. Çin’in geçen yıl Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıl dönümünün kutlandığı 1 Ekim ve izleyen günlerde, Tayvan’ın ADIZ duyuru etmiş olduğu bölgeye oldukca sayıda uçakla girmesi, bölgede gerilimi yükseltmişti.
Tayvan Müdafa Bakanlığı, 1 Ekim’de 38, 2 Ekim’de 39, 3 Ekim’de 16 ve 4 Ekim’de 56 harp uçağının hava müdafa tanımlama sahasına girdiğini bildirmişti.
4 Ekim’deki uçuşlar, Tayvan’ın kayıtlarını tutmaya başladığı Eylül 2020’den bu yana bir günde tespit etmiş olduğu en oldukca sayıda uçağın katılmış olduğu “ihlal” olmuştu.
Uçuşların sayısının ve sıklığının, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gündem olmasıyla 2022’nin başından itibaren azaldığı gözlenmişti.
ABD Başkanı Joe Biden’ın 23 Mayıs’ta Japonya’yı ziyareti esnasında “Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda askeri karşılık verileceğine” ilişkin sözlerinin arkasından, 30 Mayıs’ta 30 harp uçağı ADIZ’a girmişti.
Pelosi’nin ziyareti bölgede Pekin’in tepkisine sebep olmuştuPelosi ve heyetini taşıyan tayyare dün gece Tayvan’a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında vurgunculuk meydana getirilen, ABD ile Çin içinde gerilime sebep olan ziyaret, Pekin’in tepkisini çekmişti.
Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin derhal arkasından yapmış olduğu açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Müdafa Bakanlığı da ada çevresinde “bir takım askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.
 

Son Dakika Haberler