Et alerjisine dikkat – Sıhhat Haberleri

Kırmızı et içinde bulunan karbonhidrat ve protein yapısındaki moleküllere karşı bağışıklık sisteminin aşırı tepki göstermesi sonucu alerji meydana gelebilir. Kırmızı et tüketildikten sonrasında vücutta yoğun kaşıntı, kızarıklık, kusma, şişme, kurdeşen, ishal, karın ağrısı reaksiyonlarının yanı sıra hipertansiyon, baygınlık, tansiyonda düşme ya da yükselme benzer biçimde belirtilerin ortaya çıkması durumu kırmızı et alerjisi olarak tanımlanmaktadır. Çocuk Alerji, Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Gıda Alerjisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, et alerjisinin yaşam standardını bozan bir sıhhat problemi bulunduğunu, dirimsel tehlikeler barındırdığını söylemiş oldu. Kurban Bayramı öncesi kırmızı et alerjisine dair açıklamalarda bulunmuş oldu.
Kırmızı Et Alerjisi Bir Tür Sıhhat Sorunudur Gıda alerjileri bilhassa çocukluk döneminde çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Kuruyemiş, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri sık yaşanmış olan gıda alerjilerindendir. Prof. Dr. Ahmet Akçay gıda alerjilerinin daha ziyade çocukluk döneminde görülse de kırmızı et alerjisinin spesifik bir durum bulunduğunu ve genel anlamda yetişkinlerde görüldüğünün altını çizdi. ‘Aslen süt alerjisi bulunan her 5 çocuktan birinde kırmızı et tüketimi sonrasında et alerjisi görülebilir. Et tüketildikten ortalama 30 dakika sonrasında görülebilen alerjinin vücuttaki yansıması kızarıklık, kaşıntı, nefes almada güçlük, karın ağrısı benzer biçimde reaksiyonlar şeklinde ortaya çıkabilmektedir’ ifadelerini kullandı.
Et Alerjisi Karın Ağrısıyla Kendisini Gösteriyor!
Daha ziyade erişkinlerde görülebilen et alerjisinin 3 ile 6 saat sonrasında karın kramplarıyla birlikte ciddi boyutlarda alerjik reaksiyonlarla seyrettiğini açıklayan Prof. Dr. Akçay, ‘Kurban Bayramı’nda oldukca dikkatli olmak gerekir. Kırmızı et tüketildikten sonrasında ishal yada karın krampları benzer biçimde bulgular genel anlamda tüketilen etin bozulmuş olmasına ya da hijyenik olmamasıyla bağdaştırılır. Tekrarlanarak tüketilen besinlerde tüketilen miktara bağlı olmaksızın semptomlar görülüyorsa bu durum hastanın kesinlikle et alerjisi odağından değerlendirilmesi gerektiğine işarettir. Bu grup dirimsel çekince taşıyan alerji grubundandır’ dedi.
Kırmızı Et Alerjisi Diğeri Et Gruplarına Karşı Alerji Geliştirebilir
Beyaz et tüketiminin de alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Akçay, ‘Kırmızı et grubuna alerjisi olan kişinin öteki et gruplarına da alerjisi gelişebilmektedir. Her grup hayvansal protein için bu durum geçerlidir. Beyaz ve kırmızı et tüketildikten sonrasında alerjik semptomlar oluşuyorsa, kesinlikle bir alerji uzmanından buluşma alınması ve hastanın durumunun değerlendirilmesinde yarar vardır’ uyarısında bulunmuş oldu. Prof. Dr. Ahmet Akçay alerjik bireylerin et tüketmemeleri icap ettiğini altını çizdi ve ekledi ‘Et alerjisi dirimsel çekince taşıyan bir reaksiyondur. Yapıt oranda tüketilse dahi alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple öncelikli olarak et tüketmemeleri oldukça ehemmiyet taşır. Et alerjisi teşhisi bulunan kişiler için oto enjektörler reçete etmekteyiz. Bireylerin bu şekilde bir şüpheleri var ise ve daha evvelinde et tüketimi sonrasında kızarıklık, kaşıntı, ishal, nefes almada güçlük, karın ağrısı benzeri reaksiyonlar oluştuysa, Kurban Bayramı’nda et tüketmemeleri yararlı olacaktır’.
Kene Isırması İle Çapraz Tepki
Spesifik olarak kene ısırmasına maruz kalan kişilerde kene tükürüğü içindeki maddelere karşı reaksiyonlar görüldüğü ve bu maddelerin kırmızı et içinde yer edinen bazı moleküllere benzer yapıda bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Ahmet Akçay sözlerine şu şekilde devam etti: ‘Alerjiye karşı hassasiyeti bulunan kişilerde alerji gelişimi sonrasında kırmızı et tüketimiyle ilgili problemler meydana gelebilmektedir. Bu sebeple kene tükürüğü ve kırmızı et arasındaki çapraz tepki oluşumu bahsedilen kırmızı et ve kene ısırması arasındaki alerjik durumu tetiklenmektedir. Bu tip bir alerjiye haiz olanlarda çapraz reaksiyona bağlı olarak bazı ilaç alerjileri de çoğunlukla görülebilir’.
Et Alerjisinde Teşhis
Kırmızı et alerjisi reaksiyonları gözlemlenen hastalarda kan ve deri testleri yapılmalıdır. Hatta kati teşhis için uygun görüldüğünde tabip nezarete altında kırmızı et ile yükleme testi uygulanabilir. Kati olarak kırmızı et alerjisi teşhisi konulmuş hastaların et yememeleri gerekmektedir. Prof. Dr. Ahmet Akçay etin pişmesinin her daim alerjik hususi durumunu kaybetmiş olduğu anlamına gelmediğini ve bu durumda kırmızı etten tamamen uzak durulması icap ettiğinin altını çizdi. Ciddi anlamda et alerjisi olan hastaların ise ev haricinde herhangi bir yerde yiyecek yediklerinde de oldukça dikkatli olmaları icap ettiğini deklare etti. Bunun yanı sıra Kurban Bayramı’nda kurban etinden meydana getirilen kavurma, kızartma benzeri yemeklerin hazmının oldukça zor bulunduğunu söylemiş oldu. Yağlı beslenmenin sindirimi zorlaştırıcı etkisiyle birlikte mide boşaltımını geciktirdiğini ve reflü, gastrit benzer biçimde sıhhat sorunlarını doğurduğunu deklare etti.
Et alerjisi Önlenebilir!
Et alerjisine karşı alınabilecek ilk tedbir kırmızı et tüketmeyi kesmektir. Hasta pişmemiş ya da azca pişmiş ete karşı alerjik tepki gösteriyorsa, etin iyi pişmiş şekilde tolere edilip edilemeyeceğini saptamak; hastanın kırmızı eti pişmiş formda rejimine dahil edip edemeyeceği mevzusunda destek olabilir. Prof. Dr. Ahmet Akçay, halkın gıda kaynaklı besin alerjileri ve anafilaksiden kaçınma ile ilgili genel mevzularda bilinçlendirilmesinin oldukça mühim bulunduğunu altını çizdi.

Son Dakika Haberler