Ekonomik verilere yavaşlama damga vurdu: İmalat sektöründe küresel gerileme

Almanya’da imalat endüstri endeksi (PMI) 49,2’den 49,3’e çıkarken Fransa’da 49,6’dan 49,5’e indi. Euro Bölgesinde Haziranda 52,1 puan olan imalat endüstri endeksi, 50’nin altında kıymet alarak (49,8) daralmaya işaret etti.
Bloomberg HT’de yer edinen habere gore Asya’da da en büyük düşüşler Çin, Cenup Kore ve Tayvan’da kaydedildi.
Bu gerileme, dünya ekonomisinin gidişatına yönelik endişeleri artırıyor. IMF bu yıl ve gelecek yıl için küresel gelişme tahminlerini aşağı yönlü revize etmiş, resesyon uyarısı yapmıştı.
İmalat göstergesi geriledi
Üstün dereceli yüksek enflasyon ve Rusya’nın enerji tedariğini keseceği endişesi 19 üyeli Euro Bölgesi ekonomisini tehdit ediyor. S&P Global Ekonomisti Chris Williamson “Euro Bölgesi imalat sektörü geriliyor, bu da resesyon riskini artırıyor. Pandemi dönemindeki engellemeler haricinde yeni siparişler 2012’deki borç krizinden beri en büyük düşüşü kaydediyor” değerlendirmesini yapmış oldu. Çin’de imalat PMI endeksi 50,2’den 49’a geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi 50,3’tü. Veriler sonrası Asya paraları dolar karşısında Cenup Kore wonu ve Filipin pesosu öncülüğünde düştü. Tayvan doları da 2 yıldan uzun süre sonrasında ilk kez eleştiri 30 seviyesine geriledi.

Son Dakika Haberler