Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Diş hekimlerine zamanında gidilmemesi, ilerleyen süreçlerde fazlaca daha büyük sorunlarla karşı karşıya gelme ihtimalini yükseltmektedir. Diş problemleri ferdin hem genel sağlığını hem de güzel duyu duruşunu negatif yönde etkilemektedir. Bazı diş bozuklukları kişilerin ileride ruhsal hastalık yaşamasına bile sebep olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı söz mevzusu olduğunda, kendi başımıza tertipli diş bakımı yapmak kadar diş hekimimizi doğru seçebilmek de oldukça önemlidir. Bu sebeple diş hekimi seçerken bazı hususlar dikkatle incelenmeli, ileride yaşanabilecek problemler göz önünde bulundurulmalıdır. Sıhhatli bir kişi ister diş problemi yaşasın ya da yaşamasın yılda minimum iki kez olmak suretiyle diş hekimine muayene olmak zorundadır. Bakın burada mecburi ifadesini bilhassa kullanıyorum şu sebeple ağız ve diş sağlığınız sıhhatli bir yaşama oluşturulan ilk kapıdır. Bu sebepten dolayı mesleğinde iyi bir diş hekimine kendinizi emanet etmeniz en organik hakkınız. İyi bir diş hekimi seçmek için beklentilerinizi karşılayan, ihtiyaçlarınıza uygun, ulaşmanın zor olmadığı ve iyi bir kontakt kuracağınız birini seçmelisiniz. Birçok şahıs diş hekimi seçimini dost, eş ve akraba tavsiyesiyle yapmaktadır. Bu fazlaca doğru bir yöntem değildir. Seçeceğiniz diş doktoru hakkında kendinizin araştırma yapması en isabetli yol olacaktır. Burada size dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç öneride bulunacağım.
1-Diş doktoru seçimindeki en mühim nokta, seçeceğiniz hekimin mesleki donanımıdır. Diş hekiminizin geçerli bir diplomaya haiz olması gerekmektedir. Bakın burası fazlaca mühim şu sebeple etrafımızda birçok düzmece diş hekimi bulunmaktadır. Ne olur düzmece diş hekimlerine dikkat edelim. Diş hekiminizin mesleki açıdan donanımlı olması oldukça önemlidir. Kendini geliştiren; devamlı eğitim, kurultay ve seminerler ile ya da uygulamalı olarak becerilerini geliştiren, kendisine yatırım icra eden bir diş hekiminin yenilikler ve uygulamalar mevzusunda daha yetkin bulunduğunu kolaylıkla düşünebilirsiniz.
2-Kişisel ihtiyacınız olan şeyleri göz önünde tutmanız da, diş hekimi tercihlerinizde size yol gösterecektir. Mesela diş estetiği ile ilgili bir doktor arayışı içerisindeyseniz bu alanda uzmanlaşmış bir hekime gitmeli, evladınız için bir doktor arayışındaysanız, evlatların psikolojisine vakıf bir pedodontist diş hekimine yönelmelisiniz. Uyumsuz ve çapraşık dişlerin tedavisini kapsayan ortodontik tedaviler için bir ortodonti uzmanına başvurmalısınız. Aslına bakarsanız donanımlı bir diş hekimi size hangi durumda mevzunun uzmanına gitmeniz icap ettiğini söyleyecektir.
3-Diş hekimi tercihlerindeki mühim bir öteki husus da, hekimin çalmış olduğu kliniğin yapısıdır. Sizinle ilgilenecek asistanlara, kliniğin hijyenik olup olmadığına, muayene esnasında mahremiyet ihtiyacının sağlanıp sağlanmadığı benzer biçimde mevzulara dikkat etmelisiniz.
4-Diş hekimi seçimlerinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan öteki bir mühim husus hekimin saatlerinin size uygun olup olmadığıdır. Hekimin emek verme saatlerinin sizin emek verme saatlerinizle çatışması halinde, tedaviniz aksayabilir. Bu durum ileride can can sıkan boyutlara ulaşabilir. Bu sebepten dolayı tedavinize başlamadan ilkin kesinlikle hekiminizin buluşma saatlerini detaylıca öğrenin.
5- Başka bir şehre taşındığınızda eski diş hekiminize, yeni taşındığınız yerde tanımış olduğu bir diş hekimi olup olmadığını problem.
6- Diş tedavileriniz için seçtiğiniz klinikte size uygun ödeme şekillerinin bulunup bulunmadığı ve sigorta durumunuza uygun bir tedavi şeklinin mümkün olup olmadığı benzer biçimde hususları da kesinlikle göz önünde bulundurun.
7- Diş hekiminizi internetten araştırabilirsiniz fakat ne olur google’da ya da toplumsal medyada ararken en iyi diş hekimi yazmayın. “En iyi diş hekimi” olarak birçok arama yapıldığını biliyoruz fakat bu şekilde bir sonucun gerçek karşılığı olmadığını bilmelisiniz. İşini fazlaca iyi icra eden birçok diş hekimi var fakat hiçbiri kendisini “en iyi diş hekimi” olarak tanımlamaz. Etik kurallar çerçevesinde işini icra eden birçok diş hekimi olduğuna güvenli olun. Hatta bunların bir kısmını Google’da ya da toplumsal medyada bulamayabilirsiniz.
8- İlk buluşma aldığınızda bunu bir muayene randevusu olarak düşünün. Derhal tedavilerinize adım atmak zorunda değilsiniz. Bu şekilde diş hekiminiz ile daha iyi bir kontakt kurar ve daha sıhhatli bir değerlendirme yapabilirsiniz.
9- Önceliğiniz fiyat olmasın. Önceliği fiyat olan hastaların aldıkları ucuz ve düşük kalitede diş hekimliği hizmeti, uzun solukta daha pahalıya mal olmaktadır.. İşini iyi icra eden ustalaşmış bir diş hekiminin kalitesi tutarları da etkilemektedir. Ihmal etmeyin ki mühim olan tedavinizi ucuza hallettirmek değil doğru doktoru seçebilmektir.
Bu haftalık anlatacaklarım bu kadar. Hepinize sıhhatli ve diş ağrısız günler temenni ediyorum. Yeniden görüşmek suretiyle.

Son Dakika Haberler