Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu kimdir?

04.08.2022 15:40 Son Güncelleme: 04.08.2022 15:41 4 Ağustos 2022 YAŞ kararları ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda yeni atamalar gerçekleşti. Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu kimdir?
1981-1990 yılları aralığında TCG Çaba ve TCG-Savaştepe muhriplerinde branş Subaylığı ve bölüm amirliği,1990-1992 yıllarında Harp Akademisi öğrenimi,1992-1994 yılları aralığında Ege Deniz Bölge Komutanlığı Harekat Şube Müdürlüğü görevini müteakip 1994-1995 yıllarında Deniz Lisesi Komutanlığında Derslik Amirliği görevi yapmıştır. Bu görevi esnasında Silahlı Kuvvetler Akademisi ve ABD Birleşik Devletleri’nde Kurmay Koleji eğitimini tamamlamıştır. 1996-1998 yıllarında TCG Kılıçalıpaşa İkinci Komutanlığı ve Komutanlığı,1998-2000 yıllarında TCG Zafer Komutanlığı görevinin hitamında TCG Gediz’in ABD’den transferi esnasında ilk komutan olarak 2000-2001 yıllarında vazife yapmıştır.
2001-2002 yıllarında Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Harekat Şube Müdürlüğü görevi hitamında Roma’da NATO Müdafa Koleji eğitimini tamamlamış,2003-2004 yıllarında Belçika Mons NATO Karargahında Lojistik Başkan Yardımcılığı ve 2004-2006 yıllarında SHAPE Komuta Grubu Stratejik Plan Şube Müdürlüğü görevi icra etmiştir.Bu görevi esnasında Belçika Luven Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği Siyaseti ve Avrupa Birliği Politikaları”branşında yüksek lisans eğitimi yapmıştır.
Ağustos 2006-Ağustos 2007 tarihleri içinde yaptığı 3’ncü Muhrip Filotillası Komodorluğu görevi hitamında,30 Ağustos 2007 tarihinde Tuğamiralliğe terfi etmiştir.2007-2008 yılları aralığında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanlığı,2008-2010 yılları aralığında Moskova Silahlı Kuvvetler ve Deniz Ataşeliği,2010-2011 yılları aralığında Çanakkale Boğaz Komutanlığı,2011-2012 yılları aralığında Mayın Filosu Komutanlığı vazife hitamında,30 Ağustos 2012 tarihinde Tümamiralliğe terfi etmiştir.2012-2013 yıllarında Amfibi Vazife ve Grup Komutanlığı,2013-2016 senesinde İstanbul Boğaz Komutanlığı görevlerini deruhte etmiş ve 2016 senesinde, Koramiralliğe terfi etmiştir.
2 Ağustos 2016’da Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı görevini yürüten Oramiral  Ercüment Tatlıoğlu 19 Ağustos 2017’de Donanma Komutanı olarak, 4 Ağustos 2022 YAŞ kararları ile de Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.
Oramiral Ercüment Tatlıoğlu evli olup iki oğlu vardır.
YAŞ toplantısı 2022 kararları açıklandı… 4 Ağustos 2022 Yüksek Askeri Şura kararları neler?

Son Dakika Haberler