Cuma hutbesi 8 Temmuz 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin mevzusu ‘hac’

07.07.2022 12:29 Son Güncelleme: 07.07.2022 12:29 Diyanet İşleri Başkanlığı yeni haftanın hutbe paylaşımını yayınladı. Her hafta hutbe için hususi bir mevzu belirleyen Diyanet bu haftada hutbede “hac” mevzusuna değindi. İşte o hutbenin tamamı…
8 TEMMUZ 2022 CUMA HUTBESİ DİYANET: HAC: İLÂHİ DAVET

Muhterem Müslümanlar!
Bugün Arefe günü. Bugün Arafat günü. Dünyanın değişik bölgelerinden milyonlarca hacı talibi kardeşimizin iki senelik hasretin peşinden Arafat’ta buluşmuş olduğu gün.
Geliniz şu icabet saatinde, yüzlerimiz ve gönüllerimiz Kâbe’ye dönük bir halde, en içten dualarımızı hacılarımızın dualarına katalım. “Lebbeyk” nidalarımızla onların Arafat’taki heyecanına ortak olalım. لَبَّيْكَ اللّٰهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ وَالنِّعْمَةَ لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ
“Buyur Tanrı’ım. Emrine amadeyim, buyur! Senin hiçbir ortağın yoktur. Emrine amadeyim, buyur! Hamd yalnız sana mahsustur. Nimet de senindir, mülk de senin. Senin hiçbir ortağın yoktur.”
Aziz Müminler!
Hac, dünyaya ilişkin her şeyi terk ederek Tanrı’ın emrine uymak ve O’nun rızasını kazanmak suretiyle çıkılan kutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun her bir durağında yaşamımıza rehberlik edecek nice öğrenek ve hikmet vardır.
Hac yolculuğu, mukaddes vadiye giren Hz. Musa benzer biçimde ayakkabıları ve elbiseleri çıkarmak, kefen misali ihrama girmekle adım atar. Mümin, ihrama girmekle yalnız elbiselerinden kurtulmaz. Bununla beraber kin, nefret, hiddet ve hasetten de arınır. Dünyevi hırs ve arzularından sıyrılıp yalnız Rabbine yönelir.
Kıymetli Müslümanlar!
İhrama giren mümin, adeta mahşerin yaşandığı Arafat’a yönelir. Arafat, mahşer günü hesabı verilebilir bir yaşam yaşamamız icap ettiğini hatırlatır. Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde buyrulmaktadır: “O gün, ne mal yarar verir ne de evlat. Sadece Tanrı’a kalb-i selim ile gelenler o günde yarar bulur.”
Arafat hem de vakfe yeridir. Vakfe, Rabbimizin huzuruna mal, makam şöhret benzer biçimde dünyalıklarla değil, inanç, yakarma, salih amel ve güzel ahlakla çıkacağımızı öğretir bizlere. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde şu şekilde buyurmaktadır: “Tanrı sizin şeklinize ve mallarınıza bakmaz, kalplerinize ve amellerinize bakar.” 
Kıymetli Müminler!
Hac yolcusunun Mina’da attığı her taş, şeytan ve taraftarlarına karşı duruşun sembolüdür. O, attığı her taşla var gücüyle Hakk’ın yanında, batılın karşısında olacağını haykırır.
Mümin, kestiği kurbanla Tanrı’a yaklaşma arzusunu gösterir. Hz. İbrahim’in imanını, Hz. İsmail’in sabır ve teslimiyetini kuşanır. Rabbinin rızasını kazanmak için gerektiğinde dünyalık her şeyinden vaz geçebileceğini duyuru eder.
Hac yolcusu Kâbe’yi tavaf ederken, tanrısal iradeye teslimiyetini pekiştirir. Yolculuğunun ölümle bitmeyeceğini anımsar; sonsuz ahiret yaşamı için hazırlık yapar.
Safa ile Merve içinde sa’y eden hacı, Tanrı’ın rahmetini ve içsel kurtuluşu arar. Tanrı ve Peygamberden habersiz tüm evlatların acısını yüreğinde hisseder. Ümmetin İsmaillerine; çocuklarına ve gençlerine yakarış eder, onların yön suretiyle yetişmeleri için çaba gösterir.
Aziz Müslümanlar!
Bugün Arafat’ta olamasak da haccın bizlere öğrettiği hakikatlerden hissemize düşeni alalım. İmanımızı ve kulluk şuurumuzu diri tutalım. Nazargâh-ı ilahî olan gönül hanemizi dünyevî hırs ve tutkuların esaretinden kurtaralım. Yaşam boyu Tanrı ve Resûlü’nün emirlerine doğal olarak olmaya, her türlü günah ve kötülükten uzak durmaya söz verelim.
Kıymetli Kardeşlerim!
Yarın kurban bayramını algı edeceğiz. Keseceğimiz kurbanların makbul, hacca giden kardeşlerimizin haccının mebrûr olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.
Hutbemin sonunda mühim bir hatırlatmada bulunmak isterim. Bayramı sevdiklerimizle geçirmek için birçoğumuz bugünden itibaren yola çıkacak. Lütfen seyahat esnasında kimsenin yaşamını tehlikeye atmayalım. Sabırlı, anlayışlı ve dikkatli olalım.
Cuma namazı kaç dakika sürer, kaçta biter? Cuma namazı süresi..

Son Dakika Haberler