Bayanları tehdit eden enfeksiyon hastalıkları

Bayanların yaşamları süresince karşılaştıkları en yaygın enfeksiyon türlerinden biri de jinekolojik enfeksiyonlardır. Şiddetli rahatsızlığa yol açan bu tür enfeksiyonlar, niçin oldukları organ hasarları başta olmak suretiyle üreme sağlığı üstünde de negatif etkilere niçin olabilmektedir. Jinekolojik enfeksiyonlar yaşamları süresince hanımlarda en sık görülen şikayetlerden biridir ve cinsel ilişki ve günlük yaşamda hijyenik engellemeler ile önlenebilir. Aksi takdirde üreme sağlığını ve belirli kanserlerin gelişimini teşvik edebilir. Vajinal enfeksiyonlar Vajinal enfeksiyonlar, hanım doğum uzmanları için en yaygın ve kimi zaman en karmaşık ayırıcı tanıdır. Jinekolojik uygulamada en sık görülen beyaz akıntılardan bazıları tamamen naturel vajinal akıntı olup, bazıları değişik kimyasallara (spreyler, tozlar, kozmetik maddeler, temizleyiciler, prezervatifler) karşı alerjik reaksiyonlardır. Düzgüsel şartlarda vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizmanın katkısıyla kokusuz ve renksiz bir akıntı oluşur. Vajinal enfeksiyonlarda bu akıntının miktarı, rengi ve kokusu değişmiş olur. Mantar, parazit ve bazı bakterilerin niçin olduğu vajinal enfeksiyonlar içinde kaşıntı, fena kokulu ve renkli akıntı, ilişki esnasında ağrı ve idrar yaparken yanma en mühimleri arasındadır. Bakteriyel tedavi edilmediği takdirde üst üreme organlarına yayılarak üreme sağlığını negatif yönde etkileyebilen enfeksiyonlardır.
Vajinal sekresyonların mikroskopi ve bakteriyel muayenesi kanalıyla patojen uygun şekilde tanımlanmalı ve uygun tedavi verilmelidir. Paraziter enfeksiyonlar ise parazit enfeksiyon oranı açısından en sık görülen Trikomonas Vajinalis (TV) enfeksiyonudur. Bu parazitin şikayetleri hem erkeklerde hem de hanımlarda bulunur ve çoğu zaman hanımlarda görülür. Oldukça rahatsız edici tahriş emareleri ve fena kokulu yeşil akıntı oldukca tipiktir. Eşin de tedavi görmesi gerekir. Aksi halde tekrarlama kaçınılmazdır. Mantar enfeksiyonları vajinal enfeksiyonların en yaygın sebebi şüphesiz mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonlarının en yaygın sebebi olan Candida albicans, çoğu zaman insan vücudunda esasen bulunan bir mikroorganizmadır. Vajinal bölgede çeşitli nedenlerle enfeksiyon geliştiğinde beyaz peynir benzeri vajinal akıntıya ve tahriş emarelerine niçin olur. Süratli bir halde iyileşir ve uygun tıbbi tedaviye belirgin şekilde cevap verir. Vajinal enfeksiyonlarda tedavide ve önlenmesinde en mühim husus uygun ilaç seçimi kadar genel hijyenik kuralların yinelenmesi ve uygulatılmasıdır. Çoğu zaman pamuklu iç çamaşırı kullanılması, genital bölgenin nemli kalmasının önlenmesi ve temizliğin uygun şekilde yapılması, kozmetik ürünlerin yaygın kullanımının önlenmesi en başta hatırlatılacak hususlardır. Herpes virüs enfeksiyonları Uçuk virüs olarak da malum Herpes virüsü, Herpes Simpleks tip 1 ve 2 olarak iki büyük gruba ayrılır. Tip 1 daha oldukca ağız çevresi lezyonları yaratırken, genital bölge lezyonlarından tip 2 virüsü mesuldür. Genital Herpes şu an yaşadığımız toplumda eski dönemlere kıyasla oldukca daha çok oranda görülmeye başlanan mühim bir sıhhat problemi olmaya adım atmıştır. Virüs çoğu zaman cinsel yolla bulaştıktan 10 gün sonrasında genital bölgede beliren ağrılı ülserlere dönüşür. Genel vücut düşkünlüğüne ilişkin ateş, halsizlik benzer biçimde emareler de eşlik edebilirler. Bu birinci atak iyileştikten sonrasında çoğu zaman vücut direncinin azaldığı dönemlerde ataklar tekrarlayabilir. Atakların genel özelliği bilhassa ilaç kullanımı ile daha seyrek olması, daha azca ağrılı olması ve daha kısa olmasıdır. Çoğu zaman cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyon hakkında en oldukca yanıltıcı vaka, kişinin bir tek etken enfeksiyon esnasında değil ara dönemlerde de bulaştırıcı olduğudur. Herpes enfeksiyonlarının da hamileliği negatif etkilediği bilinmektedir.
Etken lezyonları olan kişilerin ortalama yüzde 50’sinin, bilhassa bebek vajinal doğumdan yada su kesesinin açılmasından 24 saat sonrasında hala anne karnındaysa, virüs bebeği enfekte edebilmektedir. Bu ciddi yenidoğan problemlerine yol açabilir. Erken gebelikte ilk uçuk enfeksiyonu da düşüklerin mühim bir nedenidir. İlk enfeksiyonla karşılaştırıldığında, hastalığın birinci yada üçüncü trimesterde daha azca tekrarlama riski vardır. Herpes enfeksiyonu ve kanser arasındaki ilişki uzun soluklu araştırmaların mevzusu olmuştur. Bununla beraber, herpes simpleks virüsünün jinekolojik kanserlere niçin olduğu gösterilmemiştir. Tedavide antiviral ilaçlar ve genel hijyen kuralları ön plandadır. Semptomları tedavi etmenin yanı sıra, antiviral ilaçlar, nüks sıklığını ve nüksetme oranlarını azaltarak hastanın durumunu iyileştirebilir. Human papilloma virüs enfeksiyonları Human papilloma virüs enfeksiyonu yada özetlemek gerekirse HPV, dış genital organlarda ve servikste siğil benzeri lezyonlara niçin olur. Bilhassa aşılamanın yapılmadığı kişilerde yüzlerce HPV tipi, tıpkı Herpes Simpleks virüsü benzer biçimde toplumda hızla dolaşmaktadır. En tipik semptomlar, dış genital bölgede kümeler halinde görülen ve Pap smear’da oldukca ufak lezyonlarla hızla büyüyen siğillerdir. Bilhassa kontrolsüz oldukca eşli cinsel ilişki sebebiyle bulaşan HPV enfeksiyonunun en mühim riski rahim ağzı kanserinin en mühim nedenidir. Tıbbi tedaviye ek olarak, çoğu zaman ameliyat gerekir. Vajinal enfeksiyonların genel karakteristiği bir çok kez, gerek cinsel yaşantıya gerekse düzgüsel gündelik hayata uygulanacak hijyenik engellemeler ile kesinlikle önlenebilir olmasıdır. Her ne kadar bu enfeksiyonlar kolay olsa da, önlenmemesi durumunda gerek üreme sağlığını gerekse bazı kanserlerin gelişimini kamçılar. Bundan dolayı tedavi edilmeyen enfeksiyonlar hanım sağlığı açısından son aşama risklidir.

Son Dakika Haberler