Bakan Kurum’dan ‘Salda’ cevabı – Son Dakika Haberleri İnternet

28.06.2022 07:45 Haber Deposu: Özgürlük YAPILANLAR
ARAÇLAR ENGELLENDİ
* Salda Gölü ve çevresinde korunan alan miktarı 7 kat artırılmıştır. Bugüne dek fena ve hoyrat kullanılan gölün korunması için etkin tedbirler alınmıştır. Alanda ahşap bariyerlerle araçların göle yaklaşması önlenmiştir. Araçlar göl kıyısına kadar girmekte göl suyuyla araçlar yıkanmakta ve stromatolit oluşumlar zarar görmekteydi.
* Çöp konteynerleri konularak, çöp toplama araçları alınmış, sıfır atık yönetimi oluşturulmuştur. Su kalitesi iyileştirilmiştir. Sigara içilmeyen dumansız hava sahası oluşturulmuştur.
* Alanın kontrolü için 7/24 kamera sistemi kurulmuştur. Seyir terasları projelendirilmiştir. Bisiklet yolu tasarlanmıştır. * Arıtılmış atık suların yüzde 100’e yakın oranda geri kazanılmasına ilişkin bilimsel emekler tamamlanmıştır. Gölün suyu içme seviyesine ulaşmıştır.
NATO’da tehlikeli sonuç dörtlü zirve: Son dakikaya kadar görüşme
MİLLET BAHÇESİ YAPILMADI
* Salda Gölü çevresine millet bahçesi yapılmamıştır. Millet bahçesi konsepti tamamen değişik bir konsept olup, Salda Gölü’ne koruma projesi yapılmıştır. Kontrolsüz ve plansız şekilde cafe, çadır kullanımları ile bungalov benzeri yapıların bulunmuş olduğu, taşıtların göl kenarına kadar geldiği ve naturel yapıya zarar verdiği tespit edilmiştir. Sahilde bulunan mevzuata aykırı yapılaşmalar kaldırılarak görüntü kirliliğinin önüne geçilmiştir.
500 METRE GERİ ÇEKİLDİ
* Kullanımlar ortalama 500 metre geriye çekilmiştir. Alandaki bungalov vb. baraka tipi yapılar kaldırılarak, konaklamalar Hususi Çevre Koruma Bölgesi içinde yer edinen köylere kaydırılmıştır. Zemine herhangi bir müdahalede bulunmamış olup, ziyaretçilerin günübirlik gereksinimlerine hizmet edecek birimler; temelsiz, sökülür takılır, tabiat ile uyumlu ahşap malzemeden seçilmiş, zemine olacak zararları en aza indirgemek amacıyla yerden yüksekte tasarlanmıştır.
SUÇ DUYURUSU YAPILDI
* Meydana getirilen incelemede, Beyaz Adalar bölgesinde proje kapsamı haricinde naturel zeminden malzemenin alındığı, alınan malzemenin bir kısmının aynı sahada bırakıldığı, bir kısmının ise Salda Gölü Halk Plajı bölgesine taşındığı tespit edilmiştir. Söz mevzusu tespit sonrası kum taşınması işlemini gerçekleştiren yüklenici firmaya yönetimsel para cezası kesilmiş, sorumlular hakkında yönetimsel işlemler başlatılarak görevden alınmışlardır. Organik sit alanına izinsiz müdahale söz mevzusu olduğundan, kabahat duyurusunda bulunulması sonucu alınmıştır.

YAPILACAKLAR
RESTORE EDİLECEK
* Beyaz Adalar bölgesinde tahrip edilen alanın jeo-biyo-ekolojik restorasyonu ve yeniden eski naturel yapısına dönüşmesi emek vermesi ivedilikle başlatılmıştır.
MARS’A IŞIK TUTACAK
* ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), Salda Gölü’nün Mars’taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumunu ve jeolojik yapısına benzerliğini vurgulayan açıklamalarından sonrasında Salda Gölü bilimsel olarak oldukça popüler hale gelmiştir. Bu kapsamda NASA’nın Mars’tan getireceği kayaçlar üstünde yapılacak çalışmalara ışık tutması hedeflenen, ‘Salda Gölü’nün Mikrobiyal Ekolojisinin İleri Moleküler Yöntemlerle Projesi’ tamamlanmıştır. Mars’taki yaşam hakkında mühim bulgular sağlanacaktır.
ZİYARETÇİ SAYISINA SINIRLAMA
* Sosyo ekonomik çözümleme ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi emekleri tamamlanmış olup bu kapsamda ziyaretçi sayısının Beyaz Adalarda senelik 572 bin 173 şahıs ile Halk Plajı’nda senelik 280 bin 628 şahıs ile sınırlandırılması hedeflenmektedir.
UNESCO’YA BAŞVURULACAK
* Internasyonal Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafınca koruma altına alınan tehlikeli sonuç türlere ev sahipliği yapmakta olan türlerin belirlenmesi amacıyla biyoçeşitlilik emekleri, Salda Gölü’nün UNESCO dünya miras geçici listesine dahil edilmesi emekleri yürütülmektedir.

Son Dakika Haberler