Bakan Asil tarih vererek duyurdu: Suriye’de 240 bin ev yapacağız

26.06.2022 21:55 Haber Deposu: İHA İçişleri Bakanı Süleyman Asil, İzmir Güvenlik Müdürlüğü’ne tahsis edilen 222 yeni aracın teslim törenine katıldı. Konak Meydanı’nda düzenlenen törene, kampanyaya katkı veren iş insanları da katılım gösterdi. Geçtiğimiz Kasım ayında İzmir Güvenlik toplantısında Güvenlik Müdürlüğü için vasıta alım kampanyası başlatma sonucu aldıklarını ifade eden Bakan Asil, “Ne kadar bağış toplanıp vasıta alınırsa bir o kadarını da biz o ile gönderiyoruz. Bağışçılar tarafınca alınan 222 aracın İzmir’e teslim törenindeyiz. Kısa sürede da 222 aracı da biz yollayacağız Ankara’dan. Veren al alan elden üstündür. ‘Ağalık vermekle olur’ diye bir söz var. Taşın altına ne kadar elimizi koyarsak, o denli bolluk ve rahmet olur. İzmirli iş insanlarına, hayırseverlere katkılarından ve İzmir depreminde yaptıkları evler ve okullar için yine teşekkür ederim” dedi. Bu kampanyaya geçtiğimiz Kasım ayında başladıklarını ifade eden Asil, “Ortalama 7 ayda 47 milyon 243 bin TL toplandı. 200 vasıta bugün teslim ediliyor, 22 aracın da siparişleri verildi. Son 2 senedir yaşadığımız afetlerden sonrasında kampanyalar başlattık. Hiçbiri yanıtsız kalmadı. Bu kampanyalar hem maddi hem de moral desteğidir” diye konuştu.
“SURİYE’DE TOPLAMDA 240 BİN EVİ YAPIP TAMAMLAYACAĞIZ” Ülke genelinde meydana gelen afetlerdeki zararları el birliği ile karşıladıklarını özetleyen Asil, “İdlib’de evler bu yıl sonu tamamlanacak. Suriye’de toplamda 240 bin evi yapmış olup tamamlayacağız. Dönmeyi kabul ettikleri anda o evlerde yaşayacaklar. Belli bir süre yaşadıktan sonrasında o evler kendi evleri olacak. Endüstri siteleri de yapıyoruz oralara. Biz İngiltere, ABD, Hollanda değiliz. Biz 1960’a kadar insanları kategorize eden ve öldürmeyi kendine hak gören Belçika da değiliz. Gittiğimiz yeri sömürmek için değil ecdat yadigarını bırakmak için gideriz. Kimse kaygı etmesin. İspanya’da dün meydana gelen tabloyu gördük. Üst üste dizilmişler sanki ölenler insan değil benzer biçimde. Kaçak göçmenler mevzusunda tüm alarmlarımız çalışıyor. Suriyeli göçmenlerle, kaçak göçmenleri karıştırmak yanlıştır. Kaçak göçmenleri yakalayıp insani olarak memleketlerine gönderiyoruz. 126 bin kaçak göçmen yolladık yılbaşından beri. İngiltere, Ruanda’ya 1 tane bile göçmen gönderemedi. Bunların her biri bir operasyon, kolay işler değil” dedi.
“BİR TARAFTAN YANGINLA UĞRAŞTIK BİR TARAFTAN YALANLA”
Marmaris’te meydana gelen orman yangınında da sahada olduklarının altını çizen Asil, “Geçen yıl yaşadığımız yangınlar, Türkiye’nin en büyük yangınlarıydı. Zamanında müdahale edilmemiş olsa gene aynı sıkıntıyı yaşayabilirdik. 61 hava aracı müdahale etti. Karadan da, bir kaplumbağanın canını kurtarma amacıyla kuvvetli bir müdahale yapılmış oldu. Sabaha kadar kimse uyumadı. Rüzgara, sıcağa karşı savaşım ettik. Kahramanca mücadeleyle 72 saatte söndürüldü. Riskli bir yangındı. Bir taraftan yangınla uğraştık bir taraftan yalanla. Bu şekilde durumlarda, siyaseten de olsa ‘desteğe gereksinim var mı’ denir. Hepimiz her şey hakkında düşünce ortaya koymaya çalışıyor. Ülkemize yönelik toplu düşmanlıklarla ilgili tek saf olmamız gerekiyor. Oradan politika üretmeye çalışırsan bu politika olmaktan çıkar” diye konuştu.
“İZMİR’DE SUÇ ORANI AZALDI”
İzmir’le ilgili bir ekip kararlar aldıklarının da altını çizen Asil, “Yeni polis merkezleri yapacağız. Yeni ilçe güvenlik müdürlüğü binaları yapılıyor. İzmir İl Güvenlik Müdürlüğüne de Alsancak’ta yeni bir yerleşke yapılıyor. Bazı polis merkezlerimiz de restore ediliyor. İnşallah önümüzde yıl hepsi bitmiş olacak. İzmir’de 2016’da 9 bin 900 polis vardı. Şuanda 13 bin 550 polis var bekçilerle beraber. İzmir’de tarihin en büyük güvenlik gücü var. Bu mevzuda mühim bir süreci ortaya koyduk. Bilhassa İzmir’de evden hırsızlık günde 21’den 7’ye düştü. Bunu daha oldukca düşürmeliyiz. Hırsızlıkta İzmir’de yüzde 30 azalış var. Kapkaçta yüzde 52.7’lik azalış var. Bugün İzmir polisi, başarı göstermiş bir operasyon gerçekleştirmiş oldu. 280 bin bileşik hap Mersin’den İzmir’e gelirken yakalandı. Uyuşturucuyla Savaşım Günü olması sebebiyle kutlama ve teşekkür ediyorum” dedi.
“NEYMİŞ SINIRA GİDİP MAYIN DÖŞEYECEKMİŞ”
Kimi zaman sıkıntılı işlerle de uğraştıklarını belirten Asil, “Milletvekili demeye ağzım varmıyor. Internasyonal danışma örgütlerinin maşası olmuş birisi, ‘Elime mayın alıp Hatay sınırına gideceğim’ diyor. Aklını yitirmiş desem değil, meczup desem değil. Kimsenin aklına gelemeyecek işle Türkiye’de gündem olmak istiyorsan başka yöntemlerle gündeme gel. Irkçılık ortaya koyarak eline ne geçecek. Neymiş sınıra gidip mayın döşeyecekmiş. Biz sana müsaade eder miyiz? Akıllara zarar bir şey. Bu anlayışla bu düşünceyle yaklaşmanın akıl ağlığı meselesi bulunduğunu söylüyorum. Bu benim değil tıbbın alanı. Onlar lüzumlu çareyi ortaya koyacaklardır” diye konuştu.
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmirlilerin rahatı ve huzuru için bu araçların tedarik edilmesinin mühim bulunduğunu ifade ederken, Güvenlik Genel Müdürü Mehmet Aktaş ise Güvenlik Teşkilatı’nın tarihinin en kuvvetli periyodu yaşadığını söylemiş oldu. İzmir’in kabahat oranı oldukca düşük bir bulunduğunu söyleyen İzmir Tecim Odası Başkanı Mahmut Özgener de bu yüzden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e ve İzmir İl Güvenlik Müdürü Mehmet Şahne’ye teşekkür etti.
12 YENİ NESİL OLAY YERİ İNCELEME ARACI
Çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini ifade eden İzmir İl Güvenlik Müdürü Mehmet Şahne, envantere katılan araçların içinde 12 tane yeni nesil vaka yeri araştırma aracının da bulunduğunu beyan etti. Konuşmaların arından Bakan Asil ve bağışçılar, simgesel anahtar teslim törenini gerçekleştirmiş oldu. Asil, törenin arkasından İzmir Valiliğine geçerek Onur Defterini imzaladı.
 

Son Dakika Haberler