Apple sunucuları Rusya’da bugüne dek asla yaşanmayan bir durum yaşadı

04.08.2022 10:24 Haber Deposu: Donanım Günlüğü Düzgüsel şartlarda Apple dünyanın en güvenli platformları içinde yer ediniyor. Firmanın tüm ürün ve hizmetleri üst düzey güvenlik önlemleri kapsamında kullanıcılara sunuluyor. Sadece söz mevzusu Rusya olunca işler birazcık daha değişebiliyor. Apple’ın Rusya’daki sunucuları ile ilgili yaşanmış olan sorun ise durumu destekledi.
Mevzu ile ilgili ortaya çıkan son detaylara bakılırsa Rostelecom teknoloji devi Apple’ın rotasını değiştirmeyi başardı. Sunucularda meydana getirilen bu değişim büyük bir probleme niçin oldu. Meşhur Rus telekomünikasyon şirketi Apple’ın sunucularını kendi trafiği üstünden kullandı.
26 temmuz 2022 tarihinde başlamış olan bu ağ yönlendirmeleri 12 saat süresince sürdü. Çeşitli rotalar oluşturuldu ve netice olarak Rostelecom Apple verilerine bir noktada ulaşmış oldu. İşte işin en gizemli taraflarından bir tanesini de bu oluşturuyor. ABD’li teknoloji devi tarafınca hemen hemen mevzuyla ilgili net açıklamalara yer verilmedi. Daha fazlaca tahminler üstünden gidiliyor. Bu vakadan hangi hizmetlerin etkilendiği yada ne tür verilerin sızdırıldığı kati değil.
Rusya uzun bir süredir ABD’li teknoloji devlerinin verilerine ulaşmaya çalışıyordu. Bu durum eline büyük bir koz vermiş oldu. Eğer Apple verileri Rus telekomünikasyon şirketinin eline geçmişse bu ileride büyük krizler yaratabilir. Mevzuyla ilgili gelişmeler geldikçe süratli bir halde aktarmaya devam ediyoruz.

Son Dakika Haberler