Antalya’ya diş tedavisi için geldi, beyninde tümör tespit edildi

01.08.2022 14:40 Son Güncelleme: 01.08.2022 14:43Haber Deposu: İHA İngiltere’nin Şimal Batısında yer edinen Consett şehrinde yaşayan 44 yaşındaki Lisa Robinson’ın beyninde, 23 Haziran’da diş implantı yaptırmak için geldiği Antalya’da tümör ve kanama tespit edilmiş ve acilen ameliyata alınmıştı. Ameliyatın peşinden İngiltere’ye dönen Robinson’ın süreci yakından takip eden arkadaşı Paula Çetintürk yapmış olduğu açıklamada, “Türkiye’ye dişlerini yaptırmak için gittiği hastanede Lisa’nın sanki madde etkisindeymiş şeklinde davranıyor olması sıhhat çalışanlarının dikkatini çekince Lisa başka bir hastaneye gönderiliyor. Hastanede, muayene, kan testi ve MRI taramasından sonrasında Lisa’da yumruk büyüklüğünde bir beyin tümörü bulunuyor ve ondan sonra acilen ameliyat yapılıyor” dedi.
DİŞ MUAYENESİ İÇİN GİTTİ, BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI OLDU Robinson, tümörle beraber doktorların beyin kanaması da tespit ettiklerini söyleyerek, “Ameliyattan sonrasında 4 gün yoğun bakıma alındım ve akrabalarım ziyarete geldi. Yoğun bakımda olduğum için her gün yalnızca 1 kişiyi yalnız 1 dakika görmeme izin verildi. Sonrasında 2 hafta süresince tedavim devam etti” dedi.
 
“DOKTORLAR HAYATIMI KURTARDI”
Beyin tümörü ameliyatının peşinden Türkiye’de görmüş olduğu tedavinin “muhteşem” bulunduğunu söyleyen Robinson, doktorların yaşamını kurtardığını açıkladı. Çetintürk ise, “Lisa, doktorunu oldukça methetti. Hemşireler ve hastanede çalışan her insanın mükemmel bulunduğunu söylemiş oldu. Daha iyi bir ilgi bekleyemeyeceğini söylemiş oldu” dedi.
SAĞLIK SİGORTASI HASTANE MASRAFLARINI ÖDEMEYİ REDDETTİ
Hastaneden taburcu olmak ve İngiltere’ye geri dönebilmek için hastane harcamalarını ödemek zorunda olan Robinson ve ailesi, hususi sıhhat sigortalarının hastane harcamalarını karşılamayı reddetmesi karşısında mağdur oldu. Robinson, sıhhat sigortasının 50 bin sterlin (65 bin euro) tutarındaki hastane harcamaları için herhangi bir ödeme yapmayı kabul etmediğini söylemiş oldu.
ÖDEME YAPILANA KADAR HASTANEDE MAHSUR KALDI
Robinson, sigorta şirketinin ödemeyi reddetmesi sebebiyle, ön bir ödeme yapana kadar hastanede mahsur kaldığını ve kapıda güvenlik görevlilerinin kendisini beklediğini belirtti. Robinson yapmış olduğu açıklamada, “Sanki bir güvenlik kontrolündeymişim şeklinde hissettim” dedi.Robinson’ın ailesi ve arkadaşları tarafınca bulunan parayla beraber hastaneye belirli bir ödeme yapıldığını söyleyen Çetintürk, “İngiltere’ye uçabilmek için hastaneye 15 bin pound ve sonrasında ek 21 bin pound ödedik. Bunun niçin olduğu stres korkunçtu. Ağustos ayı ortasına kadar ödememiz ihtiyaç duyulan 20 binden fazla bir bakiyemiz daha var” şeklinde konuştu.
MİGREN İLE BEYİN TÜMÖRÜ BAĞLANTISI ARANDI
Sigorta şirketinin web sitesinde kafi bilginin bulunmadığını belirten Çetintürk, “Bunu sigorta ödemedi, zira Lisa’nın sigorta poliçesinde ön sıhhat durumunun belirtilmediğini söylediler. Firmanın web sitesinde ön sıhhat durumlarının ne olduğu açıkça belirtilmiyor. Lisa’nın migren ağrıları vardı. Sadece her baş ağrısı yaşayan insan şeklinde bunun tıbbi bir ön sıhhat durumu olacağını düşünmedik. Bence kanser, kalp krizi yada inme şeklinde sebepler bir ön tıbbi durum olabilir. Bu da web sitesinde açıkça belirtmiyor” şeklinde konuştu. Robinson ise, “Benim bildiğim migren ile beyin tümörü bağlantılı değildir. Bu yüzden doktorlarım tarafınca devamlı migren yada baş ağrılarının beyin tümörüyle bağlantılı olmadığı mevzusunda bilgilendiriliyordum. Baş ağrısı ile beyin tümörünü evvelinde iyi mi tahmin edebilirsiniz?” dedi.

HASTANE MASRAFLARINI ÖDEMEK İÇİN DESTEK TOPLANIYOR
Hastane masraflarının ödenmesi için çeşitli yardım ve hayır kuruluşlarından bağış toplandığını söyleyen Çetintürk, bir web sitesinde Lisa’nın hastane harcamalarını karşılamak için meydana getirilen yardımdan bahsetti. Çetintürk, “İngiltere’den oldukça destek aldık. Bunlardan bir tanesi ise yardım sayfalarından oldu. İnanılmaz bir destek aldık. Şu ana kadar 22 bin pound topladık” dedi. Çetintürk, “Lisa’nın ona yardım edecek destekçileri olmasaydı, hangi insanoğlunun bu kadar parası olurdu bilmiyorum? Demek istediğim, ailesinin o parayı bir araya getirebilmesi için oldukça fazla güçlük var. Sadece bu olmasaydı Türkiye’de daha çok kalması gerekecekti. Sadece o vakit da hastanede kalmak için günde 3 bin 500 sterlin ödeyecektik” şeklinde konuştu. Lisa, “Bu mevzuyla uğraşan aile fertlerim hakkaten sarsıldı. Bu oldukça huzursuz bir durum” diye ekledi.
ÖDEMENİN AĞUSTOS’A KADAR KAPATILMASI GEREKİYOR
Çetintürk, “Ödememiz ihtiyaç duyulan son 20 yada 21 bin pound kaldı sadece bu Ağustos’un ortasında isteniyor. Ve ailenin o sürede bu kadar fazla para bulması mümkün değil. Önümüzdeki birkaç ay içinde para toplamak için çeşitli bağışçılar arıyoruz” ifadelerini kullandı.
KANSER TEŞHİSİ KONULDU
İngiltere’de hemşirelik icra eden Robinson’un doktorları, hastanın yüzde 25’lik bir ihtimalle yaşama şansının oldukça düşük olmasına karşın ameliyatı başarıyla sonuçlandırmış ve Lisa Robinson 13 Temmuz Çarşamba günü İngiltere’ye dönmüştü. İngiltere’de Newcastle’daki Royal Victoria Infirmary’de hastanın beyninin öteki bölgelerine yayılmış olan ve tedavi edilemez 4’üncü evre kanseri teşhis edildi. Doktorlar, tedavi planları, kemoterapi yada radyoterapi ile hasarın en aza indirilebileceğini söylemiş oldu. Sağlığının Türkiye’den döndüğünden bu yana kötüleştiğini söyleyen Robinson, “O zamandan bu yana daha fena oldum. Bundan dolayı İngiltere’deki hastanede, 4’üncü evre kanserimin, agresif ve tedavi edilemez olduğu mevzusunda bilgilendirildim. Fakat başka bir tedaviden bahsettiler. Doğrusu gelecek hafta başlaması ihtiyaç duyulan bölgesel tedaviyi umuyorum” dedi.
Son dakika… Tekirdağ’da fabrikada kimyasal patlama: Bölgeye oldukça sayıda ambulans sevk edildi

Son Dakika Haberler