Anne sütü evladı hastalıklardan ve alerjiden koruyor

Bebeğin ilk haftalarda minimum 2-3 saatte bir yada günde 8-12 kez olmak suretiyle emzirmenin lüzumlu olduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bebeğin emmek istemediği durumlar olursa 1 saat sonrasında yine deneyebilirsiniz. Bilhassa ilk haftalarda bebeğin 5 saatten daha uzun süre emmeden uyumasına izin vermemek mühim. Bebeği uyandırmak için teninizle temasa geçirebilir, yüzünü nemli bir havlu ile silebilir, üzerini soyabilir ya da nazikçe sırtını, karnını, ayaklarını sıvazlayabilirsiniz” dedi.
Emzirme sıklığına dikkat
Anne sütünün acele sindirildiğini belirten Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bebek 2 günlük olduğunda günde ortalama 8-10 kez emer; bu da her 2-3 saate karşılık gelir. Bebeğinizi her emmek istediğinde emzirin. Açlıklarını ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini artırarak gösterirler. Ağlama genel anlamda son olarak emaredir” dedi. Bebek 1-2 emme hareketinden sonrasında yutkunuyorsa süt aldığının anlaşılabileceğini söyleyen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Emmesini tamamlayana ve uyuyana kadar memede kalabilir. 5-7 günlükten itibaren bir memede 20 dakika bırakılırlar. Yutması bitene kadar aynı memede kalmasını sağlayın, hemen sonra gazını çıkartın ve öteki memeye geçirin” şeklinde konuştu. Memede biriken süt problem olmasın
Doğumdan sonraki 2’nci yada 3’üncü günde memelerdeki doluluk ve sütün artacağını söyleyen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bu durumda memelerde aşırı gerginlik ve ağrı hissedilebilir. Bebeğin memenizin ucunu koyu renk kısmıyla birlikte ağzının içine alıp almadığını deneyin. Bir tek meme ucunu alıyorsa memeyi tam boşaltamayabilir. Bebeğinizi her 1-3 saatte bir sık aralıklarla besleyin. Bebek emmekte zorlanıyorsa emzirmeden ilkin anne sütü sağılarak memeler bir miktar boşaltılabilir, böylece meme ucu da daha oldukça belirginleşir. Memenin üstüne ılık yada soğuk kompres uygulayın. Bebeğinizi sakin ve stressiz bir ortamda emzirin, rahatlamak için müzik dinlemeyi deneyin. Emzirme aralarını dinlenmeye ayırın” önerilerinde bulunmuş oldu.
Anne sütünü derin dondurucunun en soğuk yerine koyun
Her damlası gömü değerinde olan anne sütünün bebeğe yararlı olabilmesi için uygun koşullar altında saklanması gerekir. Tüm emziren annelerin, bilhassa de çalışanların süt sağmayı öğrenmelerinin gerekliliğine değinen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bu işlem süt oluşumunun sürekliliğine katkı elde edecektir. Sağılmış anne sütünü temiz bir kap yada gizleme poşetinde saklayabilirsiniz. Ek olarak, donarken süt genişleyebileceğinden, tepeleme doldurmayın. Tüm torbalara kesinlikle tarih ve miktar yazın. Sütü derin dondurucunun kapağına değil, en soğuk noktasına koyun” uyarında bulunmuş oldu.
Anne sütü dipfrizde 6 ay saklanabilir
Anne sütünün oda serinliğinde 6-8 saat, buzdolabı rafında 72 saat saklanırken dipfriz da 6 aya kadar saklanabileceğini belirten Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Gizlenen anne sütünü kullanırken ise ocak yada mikrodalga fırına koymak sütün proteinini bozar ve bebeğinizin ağzını yakabilir. Süt poşetini sıcak bir kaba ağzı dışarıda duracak şekilde koyarak eritebilirsiniz. Sonrasında sıcaklığı denetim ederek bebeğinize verebilirsiniz” dedi.

Son Dakika Haberler