Aedes sivrisineği İstanbul çevresinde görüldü! Zika virüsü tehlikesi…

Zika hummasına neden olan Aedes türü sivrisinekler, daha önceleri Asya ve Afrika’da yaygın olarak görülebilen sinek türleri. Aedes sivrisinekleri, Zika virüsünü taşıyan ve bulaştırma riski yüksek olan sinekler. Dünya genelinde otomobil lastiklerinin dolaşımının artmasıyla eş zamanlı olarak bu sivrisinek türü yayılmaya başlamış. Çocuk Alerji, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: ‘Bilhassa dere kenarlarına yakın bölgelerde daha sık rastlanan Aedes sivrisineğinin ana emarelerini şu şekilde konu alıyor:
“Aedes sivrisineğinin, çocuklar üstünde sokma işleminden sonrasında düzgüsel sivrisineğe oranla daha büyük ve yara formunda emareler bıraktığı sonucunu görüyoruz. Sivrisinek ısırığından sonrasında ısırılan bölgelerin kaşınması sonrası kalan izleri incelediğimizde ise düzgüsel sivrisinek izlerine oranla daha derin ve büyük formda olduğu rastladığımız bulgular içinde.”AEDES SİVRİSİNEKLERİ TÜRKİYE’DE Aedes türü sivrisinekler Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’den başlayarak Giresun sınırına kadar yerleşik bir popülasyona ev sahipliği yapmış olduğu ve Batum’dan Kırım Yarımadası’na doğru yayılım gösteriyor. Virüs taşıma ve bulaş gösterme kapasitesi yüksek bir tür olan Aedes sivrisinekleri yayılmacı bir türdür. Uyarlama özelliği yardımıyla artık yalnızca yazları değil; Mart ve Kasım ayları içinde da hayatta kalabiliyor ve süratli gen aktarımı vesilesiyle soğuk aylarda da hayatta kalabilme kabiliyeti var. AEDES SİVRİSİNEĞİ 9 5-7 YIL İÇİNDE ORTA ANADOLU’YU SARACAK!
Aedes albopictus türünün Türkiye’nin batısında İstanbul ve Trakya’dan, doğu tarafında ise Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Giresun’a kadar yayılım gösteriyor. Batı tarafta Kocaeli ve Giresun içinde yayılım gösteren bu vektörün 5-7 yıl içinde Orta Anadolu bölgesine kadar yayılım gösterebileceği meydana getirilen tahminler içinde. Tek seferde 200’den daha çok yumurta bırakabilen Aedes sivrisinek türü, spesifik olarak ağaç kovuklarında, ağaç kök noktalarında oluşan su birikintilerinin içlerinde, atık lastiklerin iç kısımlarında ve longozlarda ürüyor.AEDES SİVRİSİNEKLERİ İÇİN İLAÇLAMA YÖNTEMİ YETERLİ DEĞİL Yazları bunaltıcı sıcakların etkisiyle geceleri uyurken dahi camlar açık bırakılıyor. Geceleri daha sık görülebilen sivrisinekler için geceleri meydana getirilen ilaçlamalar kafi olamıyor. Aedes sivrisinek türünün gözlemlendiği yerlerde hava karardığı andan itibaren pencereler açılamıyor. Prof. Dr. Akçay, Aedes türü sivrisineklerin, iç ve dış mekanlarda, başlıca insanoğlu olmak üzere öteki canlılardan da gündüz saatlerinde kan emdiğini söylemiş oldu. Bu sivrisinek türü tipik olarak kapalı yerlerde bekleyen ve gizlenen bir tür. En fazla 100 metrelik bir menzilde uçabildiyor. Aedes türü sivrisinekleri yumurtalarını; bina çevrelerinde yer edinen su depolarında, yağmur suyunu muhafaza edebilen vasıta lastiklerinin içlerinde, dekoratif havuzlarda, boş içecek ve yiyecek kaplarında, çatı katı yada saksı şeklinde bölgelere bırakıyor.AEDES (SARI HUMMA) SİVRİSİNEĞİ ISIRIKLARINDAN NASIL KORUNURUZ? Aedes eşeysel sivrisinekler, başlıca dış mekanlar olsa da hem iç hem dış alanlarda kan emen, saldırgan bir sivrisinek türü. Gündüz ve akşamüstü saatlerinde daha aktifler.
Aedes sivrisinek ısırığının iyi mi geçeceği mevzusunda spesifik bir informasyon bulunmadığını belirten Prof. Dr. Akçay, herhangi bir sivrisinek ısırığı için meydana getirilen uygulamaların aynılarının uygulanabileceğinin belirtiyor:
Bunların haricinde kökten çözüm odağından bakıldığında ilaçlama uzun vadeli ve net bir çözüm yolu değil. Oldukca daha değişik çözüm şekillerinin beraber kullanılması öneriliyor. İlk olarak bataklıkların kurutulması, biyolojik yöntemlerin oluşması gerekiyor zira sivrisinek larvalarını yiyen balıklar hâlâ var.
ZİKA HUMMASINA KARŞI NE YAPABİLİRSİNİZ?
Enfeksiyona maruz kalma riski, sinek ısırmalarına karşı önlem alınarak (koruyucu elbiseler, cibinlik, sivrisinek kovucu preparatlar ile) azaltılabilir. Sarıhumma virüsünü taşıyan sineklerin daha oldukca gündüzleri ısırdığı unutulmamalıdır. Sivrisinek ısırıklarından korunmak için şunlara dikkat etmek gerekiyor:
Gündüzleri de dahi olmak suretiyle uzun kollu gömlek, uzun pantolon, çorap ve şapka şeklinde uygun giysiler giyinin.DEET, Picardin şeklinde etken madde yüzdesi yüksek olan uygun bir böcek kovucu kullanın. Etken madde yüzdesi yüksek olanlar daha uzun koruma sağlıyor.
Güneş koruyucu kullanılacaksa, ilkin güneş koruyucu sürün, peşinden böcek kovucu uygulayın.Çocuklar üstünde kovucu uygulanırken gözlere ve ağıza temasından kaçının.Kullanılacak giysilere ve çadıra permetrin uygulanabilir. Sadece permetrin direkt cilde uygulanmamalı!Mümkün olmasıyla birlikte perdeli ve klimalı odalarda kalmaya itina gösterin.Birçok sivrisinek daha oldukca geceleri aktifken, sarıhumma bulaştıran sirisineklerden kabul edilen Aedes aegypti daha oldukca gündüzleri ısırırlar. Bu yüzden bu önlemlerin gündüz de alınması gerekiyor.

Son Dakika Haberler