Açık kalp ameliyatı olanlara dirimsel tavsiyeler

27.06.2022 16:51 Haber Deposu: İHA Açık kalp ameliyatıyla ikinci yaşam şansını tekrardan yakalayan ve eski sağlıklarına yeninden kavuşan hastalar, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hekimler ve hastane yönetimi tarafınca düzenlenen organizasyonda bir araya geldi. Kalp (Bypass) hastaları ve ailelerine verilen eğitimde; hastaların kalp sağlığını korumak için dikkat etmesi gerekenler, beslenme programı, ameliyat sonrası yeni yaşam seçimi, iyileşme süreci ve hastalığın önemi mevzuları hakkında informasyon verildi.
“Belirleyeceğiniz yaşam tarzınız ile kalp sağlığınızı korumak elinizdedir”
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Karahan, “Ameliyat sonrası belirleyeceğiniz yaşam tarzınız ile kalp sağlığınızı korumak elinizdedir. Değiştirilen ve kalan damarları korumak amacıyla hayatınızı bir düzene oturtmalısınız. Tüm bunlara dikkat etmeniz kalp sağlığınız açısından pozitif olacaktır. Kemiğin kaynaması için bilhassa 2 ay oldukça önemlidir. Kemiğin kaynamasına en büyük destek olan korse ise kesinlikle kullanılmalıdır. Yaralarınız kapanmadan ziyaretçi kabul etmeyin. 1 yada 2 refakatçi haricinde oldukça fazla yakın temasta bulunmayınız. Bilhassa ilk 2 hafta destek almaktan kaçınılmamalı, ayağa kalkarken, otururken destek alınmalıdır. Uyurken düz pozisyonda yana yatmadan uyunmalı, banyo yaparken oturarak yapılmalı, uyku düzeni için ruhsal destek alınmalıdır” dedi. “Bundan sonraki süreci beraber başaracağız”
Ameliyat sonrasında hastaların kaliteli bir yaşam tarzını benimsemesi ve doktor kontrollerini tertipli yaptırması gerektiğine değinen Op. Dr. Özgür Akkaya, “Yaşam için yakaladığınız bu şansı oldukça iyi değerlendirin. Birlikte başardığımız bu mücadelede, ameliyat öncesi kadar sonrası da oldukça önemlidir. Hepimiz sizin ameliyatınızı başarıya ulaşmış bir halde yaptık. Bundan sonraki süreci ise beraber başaracağız. Sizlere oldukça iş düşüyor. Kendinizi bağımlı olduğunuz şeklinde düşünmeyin, bu bir süreçtir. Beslenme oldukça mühim. Fazlaca yağlı ve oldukça tuzlu yiyeceklerden kaçının. Öğünlerinizi ufak porsiyonlarda hafifçe yiyecekler tercih ederek tüketin. Şeker hastası olan hastalarımızın şekerini ölçmeyi unutmamalı, oldukça dikkat etmelidir. Sıvı olarak bir tek su tüketmeye itina gösterilmeli, kafein ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Verdiğimiz ilaçlar kesinlikle tertipli bir halde kullanılmalı, kontroller ise aksatılmamalıdır“ şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler