AB: “Rus ekonomisi ağır fakat güvenli adımlarla küçülüyor”

28.06.2022 09:57 Son Güncelleme: 28.06.2022 09:57 Von der Leyen, G7 Liderler Zirvesi sebebiyle geldiği kendi ülkesi Almanya’da euronews’e verdiği mülakatta, “Yaptırımların Rus ekonomisinin giderek daha çok canını yaktığını ve parçaladığını görüyoruz. Değişik sektörlere baktığımızda ihracat kontrolleri sebebiyle yavaş fakat güvenli adımlarla gerilemekte olduklarını görüyoruz” diye konuştu.
AB Komisyonu Başkanı, “Teknolojiler, güncellemeler, gereksinim duyulan hiçbir şey ve modernite için lüzumlu olan hiçbir mal artık Rusya’ya gitmiyor.” ifadesini kullandı.
Söz mevzusu izahat, Rusya’nın dış borcunu ödeyememe noktasına geldiğinin duyurulduğu bir güne denk geldi.
Gün içinde meydana getirilen bir izahat ile Ukrayna işgalinin peşinden mali yaptırımlarla karşı karşıya kalıp küresel finansal sistemden dışlanan Kremlin’in 40 milyar dolarlık tahvil borcunun 100 milyon dolarlık faizini ödeyemediği bildirilmişti. “DAHA GENİŞ BİR İTTİFAKA İHTİYAÇ VAR”
Von der Leyen ek olarak G7 ülkelerinin petrolde ihtimaller içinde bir tavan fiyat uygulamasını araştırmayı kabul ettiklerini de söylemiş oldu.
Euronews Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa AB yetkilisi, sözlerine şu şekilde açıklık getirdi:
“Mekanizma temelde, gördüğünüz benzer biçimde Avrupa Birliği şu anda Rus petrolünden uzaklaşıyor. Sadece olmaması ihtiyaç duyulan şey; Putin’in bu petrolü alıp dünya piyasasına sürmesi, fiyatların yükselmesi ve harp kasasını doldurmasıdır.
Bu yüzden, makul bir karşılık ödemeye hazır olduğumuzu, sadece hızla yükselen bir fiyat ödemeyeceğimizi söylemek için daha geniş bir ittifaka gerekseme var…
Bu bir tek Putin’in kasasını doldurmamak için iyi bir şey değil, hem de gelişmekte olan ülkeler için de fazlaca mühim, şu sebeple hızla artan petrol tutarları bu ülkeleri ciddi şekilde negatif etkiliyor.”
TAHIL KORİDORU
Ukrayna’daki savaşın dünya genelinde bir krize yol açabileceği ikazları sebebiyle küresel besin tedarikinin de G7 görüşmelerinin merkezinde yer alması planlanıyor.
Birleşmiş Milletler geçen ay yapmış olduğu açıklamada “altyapı eksikliği ve limanlardaki kuşatım” sebebiyle 25 milyon ton tahılın Ukrayna’daki silolarda beklediğini bildirmişti.
Von der Leyen, Rus ablukasını “çirkin” olarak nitelendirmekle beraber Ukrayna’dan tahıl çıkarılması mevzusunda ümit veren bir tablo çizdi:
“Bu gıdayı hepimize şantaj için kullanıyorlar ve bu hakkaten iğrenç. Yaptığımız şey; Rusya’nın kuşatım altında tuttuğu sürece, tahılın değişik yollardan, sözgelişi trenler, karayolu, hatta Tuna Nehri üstünden çıkarılması için mümkün olduğunca Ukrayna’ya destek olmaya çalışmak ki bu da devam ediyor.”
Ukrayna’dan meydana getirilen tahıl ihracatının her ay arttığını aktaran Von der Leyen, sadece bunun ülkenin harp öncesi ihraç etmiş olduğu seviyenin fazlaca altında kaldığını da dile getirdi:
“Size sayı vermem gerekirse, nisanda 1,2 milyon ton, mayıs ayında 1,7 ve şimdi de (haziran) 2,5 milyon ton tahıl çıkardık.
Gördüğünüz benzer biçimde Ukrayna’nın tahıl ihraç etmesine destek olma mevzusunda gittikçe daha iyiye gidiyoruz fakat normal olarak bu kafi değil şu sebeple Ukrayna, savaştan ilkin ayda ortalama 5 milyon ton ihraç ediyordu, işte o noktaya ulaşmamız gerekiyor.”
Kanada’dan Rus, Belaruslu ve Ukraynalı 82 şahıs ve kuruma yaptırım

Son Dakika Haberler